Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

USA/ Zaćmienie Słońca oglądały miliony Amerykanów i turystów

Data publikacji: 2017-08-22, Data modyfikacji: 2017-08-22
A A AWydrukDrukuj  
 
USA/ Zaćmienie Słońca oglądały miliony Amerykanów i turystów

Niezwykłe zjawisko było widoczne w 14 stanach na trasie całkowitego zaćmienia biegnącej od miasteczka Lincoln City w stanie Oregon na Zachodnim Wybrzeżu, gdzie Księżyc całkowicie zasłonił Słońce o godz. 19.16 czasu polskiego, do miasta Charleston w stanie Karolina Południowa na Wschodnim Wybrzeżu, gdzie w 90 minut później, ok. godz. 20.47 czasu polskiego, cień Księżyca przesunął się nad Atlantyk. Gigantyczny cień pokonał trasę o długości 4,2 tys. km z wybrzeża Pacyfiku do wybrzeża Atlantyku w ciągu ok. 90 minut. Pas, w którym można było podziwiać całkowite zaćmienie (ang. path of totality), miał szerokość od 96 do 113 km.

Ponieważ trasa poniedziałkowego całkowitego zaćmienia Słońca przebiegała nad gęsto zaludnionymi terenami (w zasięgu najwyżej jednego dnia jazdy samochodem od trasy mieszka ok. 200 mln ludzi), zdaniem statystyków było ono najliczniej oglądanym zaćmieniem w historii.

Przybycie turystów ze wszystkich zakątków świata poszukujących - jak to określili psycholodzy - "pierwotnego doświadczenia" dowodzącego, że jesteśmy częścią Kosmosu, było dużym wyzwaniem dla władz lokalnych w wielu miejscach. W stanie Oregon zmobilizowana została Gwardia Narodowa, by pomóc władzom leżącego na trasie zaćmienia 7-tysięcznego miasteczka Madras w zapewnieniu bezpieczeństwa ponad 100 tys. "poszukiwaczy pierwotnego doświadczenia".

Ludność Idaho - jednego ze stanów, gdzie chętnych do podziwiania zaćmienia było najwięcej - wzrosła o ponad 30 procent, z ok. 1,7 mln do 2, 1 mln mieszkańców, kiedy ten rolniczy stan w ciągu ostatniego tygodnia odwiedziło ponad 500 tys. gości.

Mimo najazdu tłumów i gigantycznych korków na autostradach, policja i inne służby porządkowe nie odnotowały większych problemów.

Sieć energetyczna USA zdała egzamin wbrew obawom, że mogą nastąpić przerwy w dostawie prądu z powodu wyłączenia z obiegu paneli słonecznych w Kalifornii, która produkuje 40 proc. energii słonecznej w kraju.

Poza pasem całkowitego zaćmienia mieszkańcy większości terytorium Ameryki Północnej, w tym Waszyngtonu, mogli obserwować zaćmienie częściowe. "Widziałem cztery piąte Słońca zakryte cieniem, mały złoty rożek Słońca i przez chwilę Wenus. Fantastyczne przeżycie!" - powiedział PAP Charles Becker, który oglądał częściowe zaćmienie Słońca pod Waszyngtonem przez specjalne, zalecane przez ekspertów okulary.

Wiceprezydent USA Mike Pence oglądał zaćmienie Słońca w najlepszym punkcie z całej ekipy prezydenta Donalda Trumpa, w rezydencji wiceprezydentów na terenie Obserwatorium Marynarki Wojennej USA (U.S. Naval Observatory). Sam prezydent obserwował, jak Księżyc w amerykańskiej stolicy na chwilę zakrył ok. 80 proc. powierzchni Słońca, wraz ze swoją rodziną z balkonu w Białym Domu. Mimo ostrzeżeń specjalistów, że patrzenie prosto w Słońce bez żadnej ochrony może spowodować trwałą, nieuleczalną wadę wzroku, na chwilę zdjął specjalne okulary i przyglądał się tej najbliższej Ziemi gwieździe. Niektórzy dziennikarze skonstatowali, że nie był to pierwszy raz, kiedy amerykański prezydent nie posłuchał ekspertów.

Tadeusz Zachurski, Źródło artykułu: PAP, Autor zdjęć: Fotolia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola