Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Obchody 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Data publikacji: 2013-09-02, Data modyfikacji: 2013-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 
W niedzielę 1 września obchodziliśmy 74. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystość zorganizowana przez Burmistrza Miasta Zgorzelec, jak co roku odbywała się przed Pomnikiem Orła na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego.

Zaproszenie Burmistrza Zgorzelca do udziału w uroczystości przyjęli m.in. kombatanci, przedstawiciele władz państwowych wśród, których obecni byli posłanka na Sejm RP – Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, posłanka na Sejm – Zofia Czernow, senator RP – Jan Michalski, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Józef Kozłowski, a także nadburmistrz miasta Goerlitz Siegfried Deinege, kompania reprezentacyjna 23. Pułku Artylerii pod dowództwem ppłk. Sławomira Kuli, prezesi związków kombatanckich i żołnierskich, władze starostwa powiatowego, władze samorządowe Zgorzelca oraz okolicznych miast i gmin, duchowieństwo Dekanatu Zgorzeleckiego, komendanci i delegacje Placówki Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, zgorzeleckiej Straży Miejskiej, Urzędu Celnego w Legnicy, przedstawiciele związków i stowarzyszeń działających na terenie miasta, dyrektorzy i prezesi firm działających na terenie powiatu zgorzeleckiego, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zgorzelca i Goerlitz.

Po wysłuchaniu Hymnu państwowego odegranego przez Zakładową Orkiestrę Dętą PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów i powitaniu w imieniu Burmistrza wszystkich przybyłych gości i mieszkańców, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wygłosili przemówienia okolicznościowe, w których mówili o znaczeniu wydarzeń sprzed 74. lat oraz podkreślali bohaterstwo i zasługi żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej.
Następnie ks. dziekan Maciej Wesołowski oraz ks. Marek Bonifatiuk odmówili modlitwę w intencji obrońców Ojczyzny.Po modlitwie rozpoczął się Apel Poległych, który zakończyła salwa kompanii honorowej 23. Pułku Artylerii z Bolesławca. Po salwie orkiestra górnicza odegrała tradycyjną "Rotę". Uroczystość zakończyła się złożeniem pod Pomnikiem Orła wieńców i kwiatów przez wszystkie obecne delegacje.

Burmistrz Miasta serdecznie dziękuje pocztom sztandarowym, które swą obecnością uświetniły uroczystość.

Urząd Miasta Zgorzelec, Źródło artykułu: www.zgorzelec.eu, Autor zdjęć: Urząd Miasta Zgorzelec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola