Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kolejna edycja konkursu "Zabytek Zadbany"

Data publikacji: 2014-01-17, Data modyfikacji: 2014-01-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Rusza kolejna edycja konkursu Zabytek Zadbany – ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs Zabytek Zadbany adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego cel to promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów ich właściwego utrzymania i zagospodarowania.

 

Ważnym aspektem edukacyjnym konkursu jest popularyzacja zasad prawidłowego użytkowania obiektów zabytkowych oraz wiedzy o właściwym prowadzeniu prac konserwatorskich.

Dzięki temu konkursowi pokazujemy społeczeństwu właściwie wzorce postępowania. O zabytki, o nasze najcenniejsze dziedzictwo naprawdę warto dbać, by zachować je dla przyszłych pokoleń - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konkurs jest realizowany w następujących kategoriach:

Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także rewitalizacyjnych. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych prac, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków. W tegorocznej edycji oceniane są prace przeprowadzone w latach 2009-2013.

Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową dostępne są na stronie konkursu

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 5 lutego 2014 r.

Sekretariat konkursu i nadsyłanie zgłoszeń:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy Olsztyn
ul. 11 Listopada 4
10-104 Olsztyn
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 89 521 26 87; fax. 89 521 26 88

Ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów nastąpi 15 kwietnia 2014 r.
w Żyrardowie podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa oddział terenowy w Olsztynie

Urząd Miasta Zgorzelec, Źródło artykułu: www.zgorzelec.eu, Autor zdjęć: Urząd Miasta Zgorzelec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola