Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rektor UW: okres przejściowy na uczelniach będzie długi i pracowity

Data publikacji: 2017-09-20, Data modyfikacji: 2017-09-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Rektor UW: okres przejściowy na uczelniach będzie długi i pracowity
Okres przejściowy na uczelniach po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym będzie długi i pracowity. W projekcie zawarto wiele ciekawych rozwiązań, m.in. związanych ze studiami doktoranckimi - powiedział PAP rektor UW prof. Marcin Pałys.

Założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił we wtorek w Krakowie, podczas Narodowego Kongresu Nauki (NKN).

"Wydaje mi się, że jest bardzo dużo bardzo ciekawych rozwiązań przewidzianych w tym nowym projekcie ustawy. Dużo będzie zależało do tego, jak są sformułowane konkretne przepisy, bo ostatecznie będziemy za kilka lat pracować w oparciu o zapisy ustawy, a nie tylko o intencje, które im przyświecały" - powiedział PAP we wtorek w czasie obrad Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie rektor UW prof. Marcin Pałys.

Rektor UW stwierdził, że kolejne lata po wejściu w życie nowej ustawy (w okresie przejściowym) będą dla uczelni długie i bardzo pracochłonne.

"Wiele z zaproponowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego będzie wymagało bardzo dużej pracy po stronie uczelni; zarówno koncepcyjnej, jak i organizacyjnej. A więc czekają nas bardzo pracowite lata. Oby doprowadziły do jak najlepszych rezultatów. Wtedy ta praca i ten wysiłek będzie dobrze nagrodzony" - powiedział.

Wśród najważniejszych zmian związanych z tzw. Ustawą 2.0 wskazał studia doktoranckie. "Wydaje mi się, że jest zrobiony olbrzymi krok, jeżeli chodzi o doktoraty i studia doktoranckie. To był system, który działał niedobrze i najwyższy czas go zmienić" - stwierdził prof. Pałys.

Rektor wskazał też na korzystne rozwiązania dotyczące samoorganizacji uczelni. "Bardzo podoba mi się również podejście, które pozwala na to, żeby uczelnia miała większą swobodę w organizowaniu swojej struktury wewnętrznej, i w związku z tym - dopasowywanie jej do celów tej konkretnej uczelni, a nie do ogólnego jednego celu, takiego samego dla wszystkich uczelni w Polsce" - zaznaczył.

Wśród innych ważnych zmian prof. Pałys wskazał nowe rozwiązania związane z ewaluacją, stworzenie ścieżek kariery i otwartość uczelni.

Zapytany o ewentualne zagrożenia stwierdził: "Powiedziałbym, że zagrożenia widzę w tym miejscu, w którym całe środowisko akademickie musi na nowo przemyśleć, jak powinny być zorganizowane uczelnie, jak powinny funkcjonować" - dodał. W jego opinii niebezpieczeństwo polega na tym, że uczelnie będą chciały trzymać się tylko i wyłącznie dotychczasowych rozwiązań i nie będą chciały korzystać w wystarczającym stopniu z nowych rozwiązań, które pojawią się w nowej ustawie.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

(PAP) Nauka w Polsce
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

  Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

  Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

  Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola