Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczystości 1 i 15 sierpnia | zgorzelec.eu

 
Pierwszego i piętnastego sierpnia w Zgorzelcu odbyły się miejskie uroczystości rocznicowe upamiętniające ważne wydarzenia historyczne – 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tę ostatnią świętujemy podwójnie, jako wspomnienie walk i Święto Wojska Polskiego. Rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego i Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które po 1989 roku wróciły do oficjalnego kalendarza ważnych rocznic narodowych, są także stałym punktem miejskiego kalendarza wydarzeń patriotycznych w Zgorzelcu. Obchody organizowane wspólnie przez burmistrza Zgorzelca, organizacje kombatanckie i lokalne duchowieństwo służą refleksji historycznej, ale przede wszystkim są wyrazem pamięci i szacunku, jakie pokolenie współczesnych Polaków winne jest wszystkim uczestnikom walk o wolną Polskę, w tym żołnierzom Wojska Polskiego, których święto ustanowiono także na 15 sierpnia. Dla mieszkańców Zgorzelca, który przez wiele lat był siedzibą kilku jednostek wojskowych, obchody tego święta to okazja do wspomnień i część lokalnej tradycji. Poprzez obecność licznych pocztów sztandarowych, przedstawicieli lokalnych samorządów, duchowieństwa, służb mundurowych, organizacji, związków, stowarzyszeń i mieszkańców miasta rokrocznie oddajemy hołd polskim bohaterom, a żołnierzom dziękujemy za pełną poświęcenia służbę i budowanie etosu polskiego żołnierza.

 


Miasto Zgorzelec
 
Data pliku video: 2018-08-31, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

  Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

  Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

  Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola