Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Drogi w nieznane - Na nowym wśród obcych

2012-02-10  
Źródło artykułu: Muzeum Łużyckie, Autor zdjęć: Muzeum Łużyckie
 
Drogi w nieznane - Na nowym wśród obcych

Muzeum Śląskie i Muzeum Łużyckie zapraszają do zwiedzania aktualnych wystaw czasowych obu muzeów: "Drogi w nieznane" w Görlitz, "Na nowym wśród obcych" w Zgorzelcu. Obie pokazują historię podwójnego miasta nad Nysą i jego mieszkańców po 1933 roku.
Wystawa w Muzeum Łużyckim ma na celu przybliżenie procesu kształtowania się Małej Ojczyzny Polaków przybyłych tuż po wojnie na teren powiatu zgorzeleckiego, którzy uprzednio swojej Małej Ojczyzny zostali pozbawieni.
Na wystawie w Muzeum Śląskim zwiedzający zetknie się z dziesięcioma historiami życiowymi. Z ujmujących aranżacji filmowych, osobistych pamiątek i dokumentacji wyłoni się żywy obraz Zgorzelca, Görlitz i ich mieszkańców. Wystawa tematycznie sięga roku 1933, kiedy to wraz z przejęciem władzy przez narodowych socjalistów rozpoczęły się prześladowania, wypędzenia i internowania.

Oprowadzanie rozpoczynamy w Muzeum Śląskim, Görlitz, Brüderstraße 8 o godzinie 14:00 (Bilet: 2 Euro)

Muzeum Łużyckie
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola