Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Mistrzowie Mowy Polskiej

Data publikacji: 2013-12-16, Data modyfikacji: 2013-12-16
A A AWydrukDrukuj  
 
12 grudnia 2013r. w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Zgorzelcu odbył się powiatowy etap konkursu wojewódzkiego organizowanego przez Gimnazjum Samorządowe nr 3 im. Jana Pawła II w Bolesławcu  (koordynator p. Monika Kalinowska)„ I Ty możesz zostać Demostenesem! Dolnośląski Uczeń Mistrzem Mowy Polskiej”.

 

Konkursowi patronuje Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Dolnośląski Kurator Oświaty.
Celem konkursu jest „popularyzowanie dbałości o piękno polszczyzny oraz poprawną dykcję, artykulację, intonację i modulację głosu oraz komunikację pozawerbalną; doskonalenie umiejętności wyrażania własnych poglądów oraz przygotowanie do udziału w życiu publicznym”. Uczniowie mieli napisać i wygłosić przemówienie, skierowane do rówieśników na temat  „Świat wokół mnie”.

W konkursie wzięło udział 32 uczestników z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. B. Chrobrego w Zgorzelcu oraz z Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zgorzelcu, a do finalu powiatowego zakwalifikowało się siedmioro mówców.
Jury w składzie: p. Małgorzata Szafirska (Gimnazjum Łużyckie),p. Bożena Blansjaar (Gimnazjum nr 1) pod przewodnictwem p. Beaty Zygmuntowicz ( Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu) wyłoniło zwycięzców w I kategorii wiekowej( klasy 6. szkoły podstawowej i  1. gimnazjum): Karolina Kempfert  - wyróżnienie oraz Karolina Wojnarowicz - I miejsce.

W  II kategorii wiekowej ( klasy II-III gimnazjum): przyznano ex aequo  I miejsce  uczennicom z Gimnazjum Łużyckiego oraz Gimnazjum nr 1: Annie Prudzienicy i Marcelinie Koryckiej; II miejsce Julii Karskiej i Justynie Mazur; III miejsce zajął Paweł Brodniak z Jedynki.
Konkurs był współfinansowany przez Burmistrza Miasta Zgorzelec i zrealizowany przy współpracy nauczycieli języka polskiego z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. B. Chrobrego w Zgorzelcu: Aneta Kufel, Ewa Baszak, Małgorzata Matyjaszczuk oraz Teresa Wilk (biblioteka), Andrzej Kozak (doradca zawodowy), Elżbieta Kowalska (nauczyciel zajęć artystycznych).

Zespół humanistyczno - społeczny dziękuje dyrekcji w osobach: Wioletta Kościukiewicz i Jolanta Janiszewska- Ściubidło za  owocną współpracę. Wyrażamy wdzięczność nauczycielom i dyrekcji p. Krystynie Dudek  z Niepublicznego Gimnazjum Łużyckiego z Oddziałami Dwujęzycznymi za przygotowanie młodzieży do konkursu. Fnał wojewódzki odbędzie się w Bolesławcu 8 i 9 maja 2014 r. 

Źródło: Bożena Blansjaar

Urząd Miasta Zgorzelec, Źródło artykułu: www.zgorzelec.eu, Autor zdjęć: Urząd Miasta Zgorzelec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola