Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dwa małe garby więcej – potomstwo wielbłądów w goerlitzkim zoo

Data publikacji: 2022-03-30, Data modyfikacji: 2022-03-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Dwa małe garby więcej – potomstwo wielbłądów w goerlitzkim zoo

Podczas codziennych spacerów po zoo, śmiało podąża za matką Chemali i opiekunami zwierząt. Zaciekawiony zatrzymuje się nagle przed kurami, by chwilę później wyruszyć galopem jak z procy. Mały pędziwiatr otrzymał imię Faruk i jest pierwszym źrebakiem 10-letniej Chemali, która także przyszła na świat w Zoo Görlitz. Podobnie jak w przypadku jego mamy, na początku życia młodego ogiera pojawiły się komplikacje.

“Ogólnie wiadomo, iż u wielbłądzich pierworódek pojawiają się trudności w postaci braku akceptacji potomstwa i niedopuszczania do ssania mleka”, wyjaśnia Catrin Hammer, kuratorka zwierząt. “Byliśmy na to przygotowani, dzięki mleku zastępczemu, cierpliwości i zaangażowaniu opiekunów zwierząt i weterynarzy, po trzech dniach udało się pokonać kryzys. Aktualnie Chemali wzorowo dba o swoje potomstwo.”

Ponieważ w grupie wielbłądów żyjących w görlitzkim zoo nie ma ogiera, w zeszłym roku obie klacze Chemali i Shirin zostały wysłane na miesiąc miodowy. Najwyraźniej skutecznie, czego dowodem jest sam Faruk.  Druga klacz, także na dniach spodziewa się potomstwa. Zatem, w niedalekiej przyszłości obok jaków, kóz kaszmirskich i wielbłądów po wybiegu w wiosce tybetańskiej będą kicać dwa młode wielbłądy.

, Źródło artykułu: Urząd Miasta Zgorzelec
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola