Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nagroda Mostu wręczona | zgorzelec.eu

 
Daniel Libeskind, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów, odebrał Międzynarodową Nagrodę Mostu 2018. Uroczystość odbyła się 25 października w Teatrze im. Gerhardta Hauptmanna w Görlitz. Laudację wygłosiła niemiecka minister kultury Monika Grütters, a wśród gości obecni byli m.in.: premier Saksonii Michael Kretschmer, zastępca nadburmistrza Görlitz Michael Wieler, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. Dzień później laureat spotkał się z mieszkańcami Europa-Miasta w zgorzeleckim domu kultury. W uzasadnieniu przyznania Międzynarodowej Nagrody Mostu 2018 podkreślono: „Daniel Libeskind swoją architektoniczną i artystyczną twórczością często podejmuje tematy katastrofalnych w skutkach wydarzeń w historii świata XX i XXI wieku, po to aby przypominać i przestrzegać przed powtarzaniem błędów z przeszłości”. Laureat zaprojektował m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Historii Militarnej Bundeswehry w Dreźnie, Imperial War Museum w Manchesterze oraz Ground Zero w Nowym Jorku. Jego dorobek jest symbolem i nawoływaniem do tolerancji oraz różnorodności. Daniel Libeskind urodził się w Łodzi w roku 1946. Jego rodzina w 1957 r. wyemigrowała do Izraela, a 2 lata później do Nowego Jorku. #zgorzelec #zgorzeleceu

 


Miasto Zgorzelec
 
Data pliku video: 2018-11-02, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

  Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

  Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

  Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola