Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obchody 73. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej

Data publikacji: 2018-04-17, Data modyfikacji: 2018-04-19
A A AWydrukDrukuj  
 
W poniedziałek 16 kwietnia, na placu pod Pomnikiem Orła Piastowskiego przy zgorzeleckiej nekropolii wojskowej odbyły się obchody 73. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej. Mimo kapryśnej pogody w uroczystości, organizowanej przez Burmistrza Miasta Zgorzelec, wzięły udział liczne delegacje i poczty sztandarowe. Program obchodów upamiętniających 73. rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej, które rozpoczęły się punktualnie o godzinie 12.00, wypełniły wystąpienia okolicznościowe, Modlitwa za obrońców Ojczyzny, Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców pod Pomnikiem Orła Piastowskiego. Jak zawsze, najważniejszymi gośćmi miejskich obchodów rocznicowych byli nieliczni, żyjący jeszcze uczestnicy walk na Łużycach, którym dedykowane jest to ważne święto pamięci.  Z szacunku i głębokiej wdzięczności dla nich organizatorzy uroczystości dbają o szczególnie staranną oprawę każdej rocznicy. Tym razem zapewniły ją Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów pod batutą Mariusza Sawickiego, kompania reprezentacyjna 23. Śląskiego Pułku Artylerii pod dowództwem kpt. Bartłomieja Grumy, liczne poczty sztandarowe wystawione przez zgorzeleckie szkoły oraz szkołę w Mirsku, związki i organizacje oraz zaproszeni przez gospodarza uroczystości, burmistrza Rafała Gronicza, goście: posłanka Zofia Czernow, radny sejmiku wojewódzkiego Kazimierz Janik, Wicetarosta Zgorzelecki Mariusz Wieczorek oraz przedstawiciele władz samorządowych gmin Powiatu Zgorzeleckiego, przedstawiciele powiatów Głogowskiego i Lwóweckiego, Z-ca dowódcy 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu ppłk Słowomir Kula oraz czteroosobowa delegacja Armii Amerykańskiej w Polsce, przedstawiciele związków weteranów i kombatantów z Jeleniej Góry, Wrocławia, Lubina, Głogowa oraz Wałbrzycha, zgorzeleckie duchowieństwo, reprezentacje zgorzeleckich szkół, organizacji i związków działających w mieście, harcerze i mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości.

Pełna treść wiadomości na: zgorzelec.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=5121:obchody-73-rocznicy-forsowania-nysy-uyckiej&catid=200:miasto&Itemid=100035
Urząd Miasta Zgorzelec, Źródło artykułu: zgorzelec.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

  Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

  Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

  Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola