Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Art déco na Śląsku – porcelana i szkło

2013-03-23  
Źródło artykułu: http://www.zgorzelec.eu, Autor zdjęć: Urząd Miasta Zgorzelec
 
 Art déco na Śląsku – porcelana i szkło

Wystawa Muzeum Śląskiego w Görlitz w dniach 23.03. - 31.10.2013r.
Wywodzący się się z Francji styl arts décoratifs, znany jako Art déco, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej aż po lata 30. XX wieku wywarł wpływ na liczne dziedziny życia.

Od architektury po wytwórczość użytkową - Art déco szybko rozpowszechniło się na skalę międzynarodową. Umiejętnie łącząc wolność kształtu, materiału, koloru i motywu w mocno stylizowanej formie, tworzono wyjątkowe, do dziś intrygujące przedmioty.

Fabryki mebli, pojazdów, ubrań, biżuterii, porcelany, ceramiki, wyrobów metalowych i szklanych oferowały szeroki asortyment, w którym ważne miejsce zajmowali śląscy producenci. Szczególnie miejsce zajmowały przy tym rozlokowane po całym Śląsku fabryki porcelany oraz producenci szkła z regionu karkonoskiego, kłodzkiego i z Pieńska.

W przypadku porcelany obok największych firm jak C. Tielsch i C. Krister z Wałbrzycha, które w swoim ogromnym asortymencie tylko część oferty produkowały w nowoczesnych formach, wyróżniała się fabryka porcelany z Jaworzyny Śląskiej, a także firmy C.H. Tuppack i K. Steinmann z Parowej oraz firma Reinhold Schlegelmich z Tułowic. Nawet jeśli projektanci poszczególnych wzorów i dekoracji nie są dziś znani, szerokie spektrum wyrobów prezentuje ich bardzo wysoki poziom. Równiez producenci szkła jak Huta Józefiny w Szklarskiej Porębie oraz firma Richard Suessmuth w Pieńsku oferowali produkty w nowym stylu, które z powodzeniem mogły konkurować z wyrobami z Czech i Austrii.

Otwarcie wystawy
Piątek, 22.3.2013, godz. 19.00

Wydarzenia towarzyszące
20 i 21 lipca, podczas Śląskiego Jarmarku Grancarskiego (Schlesischer Tippelmarkt) w Muzeum Śląskie zaprasza młodszych i starszych na imprezę muzealną wokół tematu "Art déco", bliższe informacje na www.schlesisches-museum.de.


Wystawa oraz publikacja zostały dofinansowane przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na podstawie uchwały Niemieckiego Parlamentu, oraz przez Saksońskie Ministerstwo Nauki i Sztuki.

 

 

Urząd Miasta Zgorzelec
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

    Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

    Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

    Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola