Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zgorzelec Cmentarz Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego

 
„Nikt nam Polski nie podarował. Nikt nam nie podarował wolności, a te groby są tego dowodem. Płaciliśmy za wolność cierpieniem, poniewierką i niezłomną wolą walki o niepodległość. Za Polskę życiem zapłacili ci, którzy tu spoczywają. Ich pragnienia były identyczne jak walczących i ginących pod Monte Cassino. Tej samej służyli sprawie Polsce. Nie ludowej, nie komunistycznej, nie wasalnej te intencje przypisywano im potem. Przez pół wieku przypisywali je ci, którzy z ofiar uczynili fundament swojej władzy, świadectwo jej legalności. Ci, którzy polską krew wylaną na polach bitew podzielili na lepszą i gorszą, ci sami chcąc dzielić kombatantów według bojowego szlaku. Składam hołd wszystkim żołnierzom 1 i 2 armii Wojska Polskiego, żołnierzom Rzeczypospolitej" Cmentarz żołnierzy II Armii WP największa polska nekropolia. Pochowano na nim 3408 żołnierzy walczących na Łużycach w kwietniu i maju 1945 r. Żołnierze i oficerowie pochowani są w identycznych mogiłach oznaczonych betonowymi krzyżami grunwaldzkimi. Cmentarz ma kształt zagłębionego prostokąta, otoczonego wałem, podzielonego symetrycznie na 4 kwatery. Na cmentarzu pochowano (według stopni wojskowych): 1 podpułkownika Nikifora Jaśkiewicza, 7 majorów, 24 kapitanów, 43 poruczników, 195 podporuczników, 98 chorążych, 7 podchorążych (w czasie wojny zaliczano ich do oficerów). Pozostali to podoficerowie i szeregowcy. Spoczywa tu także 6 kobiet żołnierzy (sanitariuszki i telefonistki)113. Oprócz pochowanych na cmentarzu żołnierzy 2 armii przygotowano do upamiętnienia ponad 2 tysiące, których z obiektywnych przyczyn nie udało się ekshumować. Wśród nich znajduje się 5 podpułkowników, 10 majorów, 34 kapitanów, 30 poruczników, 182 podporuczników, 92 chorążych. Pozostali to podoficerowie i szeregowcy. 14 października 1995 r. prezydent RP Lech Wałęsa brał udział w uroczystości ku czci poległych żołnierzy na cmentarzu 2 armii WP. W czasie wystąpienia stwierdził: „Nikt nam Polski nie podarował. Nikt nam nie podarował wolności, a te groby są tego dowodem. Płaciliśmy za wolność hojnie cierpieniem, poniewierką i niezłomną wolą walki o niepodległość. Za Polskę życiem zapłacili ci, którzy tu spoczywają. Ich pragnienia były identyczne jak walczących i ginących pod Monte Cassino. Tej samej służyli sprawie Polsce. Nie ludowej, nie komunistycznej, nie wasalnej te intencje przypisywano im potem. Przez pół wieku przypisywali je ci, którzy z ofiar uczynili fundament swojej władzy, świadectwo jej legalności. Ci, którzy polską krew wylaną na polach bitew podzielili na lepszą i gorszą, ci sami chcąc dzielić kombatantów według bojowego szlaku. Składam hołd wszystkim żołnierzom 1 i 2 armii Wojska Polskiego, żołnierzom Rzeczypospolitej. (zgorzelec.eu/turystyka/walory-antropogeniczne/cment...

 


Sławomir Milewicz
 
Data pliku video: 2017-10-21, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat zgorzelecki – powiat w zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Zgorzelcu. W skład powiatu wchodzą gminy: Zawidów, Zgorzelec, Bogatynia, Pieńsk, Węgliniec i Sulików, zajmując powierzchnię 838 km2.

  Atrakcje przyrodnnicze stanowią: Bory Dolnośląskie, Puszcza Zgorzelewcka, Pogórze Izerskie oraz rzeki - Witka i Nysa Łużycka.

  Do zabytków zaliczają sie: Kraina Domów Przysłupowych, Kościół św. Bartłomieja w Działoszynie, Kościół Narodzenia NMP w Jędrzejowicach oraz  pałace i dworki (pałac w Lasewie, Zespół Pałacowy  z 1591 r w Żarce nad Nysą, pałac w Kunowie i Żarskiej Wsi, pałac z przełomu XVIII i XIX w Słownikowicach, rezydencja z XVIII w z przypałacowym parkiem w Radomierzycach).

  Dominującą gałęzią gospodarki powiatu jest przemysł wydobywczy i energetyczny (bogate pokłady węgla brunatnego). W Bogatyni funkcjonują PGE GiEK S.A. Oddział KWB „Turów” i PGE GiEK S.A. Elektrownia „Turów” z istniejącymi przy niej spółkami. W Zgorzelcu zaś działa podstrefa  Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz istniejący od 1948 roku, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzeszający rzemieślników oraz drobnych przedsiębiorców.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola